Wyposażanie ośrodków na egzaminy zawodowe

Reforma szkolnictwa zawodowego oraz sposób egzaminowania spowodowały konieczność wyposażenia ośrodków egzaminacyjnych w nowy sprzęt techno-dydaktyczny. Edukacja dla Przemysłu EDP-Meritis zapewnia kompleksową pomoc w realizacji tego zadnia.

Ośrodki egzaminacyjne w związku z wprowadzeniem egzaminów na kwalifikacje stanęły przed trudnym zadaniem. Oprócz organizacji egzaminów pod względem zapewnienia kadry (egzaminatorzy oraz członkowie komisji) należy wyposażyć pracownie w wymagany przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne sprzęt. Jest to drogie przedsięwzięcie, szczególnie dla szkół. Nie ulega zatem wątpliwości, że zakupy takie muszą być przemyślane. Należy kupić sprzęt o określonych w wytycznych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną parametrach (lub lepszych) nie zapominając o możliwości rozbudowy na kolejne lata. Ze względu na oszczędności nie powinno się kupować sprzętu bardzo drogiego, którego możliwości nie będą wykorzystywane podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych. Pamiętajmy, iż obecny rozwój techniki powoduje, że urządzenia (szczególnie elektroniczne) tracą szybko na wartości. Trzeba zastanowić się czy nie lepiej dziś kupić urządzenia tańsze spełniające wymagania egzaminu a za kilka lat kolejne, które obecnie są bardzo drogie. Oczywiście idealnie byłoby aby szkoły miały możliwość dysponowania najnowocześniejszym sprzętem ale znając dzisiejsze realia polskich szkół nie jest to proste. Zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń w firmach jest uzasadnione, gdyż one generują określone zyski. Rozwiązaniem w niektórych sytuacjach staje się zorganizowanie egzaminu na kwalifikacje zawodowe u pracodawców lub wypożyczenie od nich wymaganych urządzeń.

Doświadczenie jakie zebraliśmy jako egzaminatorzy, recenzenci zadań, asystenci techniczni oraz specjaliści w branżach elektronicznej oraz informatycznej pozwala nam z powodzeniem pomagać w wyposażaniu ośrodków do przeprowadzania egzaminów z kwalifikacji zawodowych. Świadczymy usługi doradztwa przy doborze sprzętu, pośredniczymy w zakupie urządzeń sprawdzonych producentów oraz przeprowadzamy szkolenia stanowiskowe dla nauczycieli odnośnie zakupionego wyposażenia. Pomagamy nawiązać kontakt i zorganizować egzamin z danej kwalifikacji u pracodawców jeśli wymaga tego specyfika zadania. Współpracujemy z ekspertami z różnych branż kształcenia zawodowego aby zapewnić wysokość jakość świadczonych przez naszą firmę usług. Pozwalamy zaoszczędzić czas i pieniądze, które są potrzebne przy organizowaniu zewnętrznych egzaminów zawodowych. Zapraszamy do współpracy szkoły zawodowe z całego kraju w szczególności kształcące w obszarze kwalifikacji E.
Krystian Sadowski, 17.09.2015